Awards

Winners

Excellence in Research

Anastasia Leopold: Invasive Infrastructure

Excellence in Innovation

Amanda Collison: Using PSG to Predict Sleep Apnea Response to OAT

Excellence in Scholarship

Ciara Selders: Mitophagy as a Therapeutic for Parkinson’s Disease

Entrepreneurship

Yujia Wang: SMARTHIP™ Biosensor and Drug Releasing Platform

Computer and Information Sciences

Undergraduate – Tejas Sathyamurthi – Predicting Forest Fires Using Machine Learning

Graduate – Jinyuan Chen – Use ML Method to Predict Store Performance

Engineering and Technology

Undergraduate – Adam Alper – Magnetic “Tweezers”: A Micro-magnetism Tool

Graduate – Nicholas Briggs – Structural Resilience by Innovation in Diaphragms

Health Sciences

Undergraduate – Anusha Purakayastha – Reel2Real

Graduate – Tessa Brighton – Checkpoint Inhibitors and Cancer Cell Killing

Humanities and Arts

Undergraduate – John Edwards – Social Choice and Voting Systems

Graduate – Elizabeth Farrell – An Everyday Utopia: Water, Energy, Waste in Haiti

Interdisciplinary Topics, Centers and Institutes

Undergraduate – Vidhan Bhaiya – Dr. Brinsley: Chic + Functional Diabetic Footwear

Graduate – George Hajjar – Disaster Relief Planning Organization

Physical and Life Sciences

Undergraduate – Joie Sun – Using POOL to Understand the Genomics Behind MAPKs

Graduate – Max Winkelman – Neurovascular Niche-on-a-Chip

Social Sciences, Business and Law

Undergraduate – Alexandra Medina – Boston Underwater

Graduate – Mika Morikawa – Cultural Awareness in the Social Work World

COE Solution

1st Place (tie) – Undergraduate – Amanda Dee – Non-Invasive, In Situ Monitoring of Root Growth

1st Place (tie) – Undergraduate – Suha Yacoob – Novel Route to Develop Neuropathic Pain Inhibitors

1st Place – Graduate – Nathan Adeyemi – Queue Theory-Based Inpatient Arrival Rate Approximation

CPS Resiliency and Sustainability

Undergraduate – Mark Turner – Fixed-Wing Drone Autonomous Re-Flight Platform

Graduate – Mruga Salunke – Building Cultural Resilience and Agility

DATA

Graduate – Freida Parsons – Multi-Level Sentiment Analysis of Stress

Data and Digital Storytelling

Undergraduate – Zack Bennett-Engler – Curious Boston

Graduate – Jordan Clark – Human Perception AI in the Classroom

Design

Undergraduate – Vidhan Bhaiya – Dr. Brinsley: Chic + Functional Diabetic Footwear

Graduate – Estuardo Villatoro Castaneda – Women: Head and Heart of the Haitian Economy

Ethically Informed Research

1st Place – Matthew Greer-Gentis – Deported Veterans and Criminogenic Risk Factors

2nd Place – Adriell Louis – Stroke Knowledge and Prevention: Tokyo and Bangkok

Grand Impact

Graduate – Mariangela Cardoso Miguel Carmona – Give it Here!

Health Communication

Undergraduate – Maria Paz – LGBTQ+ Healthcare Competency Intervention Study

Undergraduate – Sarah Rathje – Theoretical Analysis of Opioid Campaign

Illuminating Complex Problems

Undergraduate – Debby Nguyen – Immigrant Health and Wellbeing in Sanctuary Spaces

Graduate – Mruga Salunke – Building Cultural Resilience and Agility

SAIL

Undergraduate – Matthew Greer-Gentis – Deported Veterans and Criminogenic Risk Factors

Sharing Economy

Graduate – Jinyuan Chen – Use ML Method to Predict Store Performance

Graduate Innovator

Graduate – Kirin GadaThe Role of GIRK Channels in Atrial Fibrillation

RISE Awards Logo

RISE Awards will be presented to those showing excellence in:

  • Research – $2,000 awarded for methodological and procedural excellence in exploration, creation, and study
  • Innovation – $2,000 awarded for the discovery of novel and revolutionary inventions, processes, ways of thinking, ways of seeing
  • Scholarship – $2,000 awarded for an academic breakthrough in a particular field
  • Entrepreneurship – $2,000 awarded to the presentation with the greatest entrepreneurial potential
Menu